Anasayfa | Türkiye | Türkiye'de Sex İşçisi Olarak Çalışmak!

Türkiye'de Sex İşçisi Olarak Çalışmak!

tarafından
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
tarlabaşı'nda çalışmak tarlabaşı'nda çalışmak

zürafa sokak'ta bulunan Yasal genelev polis denetiminde faaliyet gösterirken, buraya on dakikalık yürüyüş mesafesindeki Tarlabaşı Caddesi'nde yüzlerce kadın, transseksüel ve eşcinsel hiçbir koruma ya da izin olmaksızın müşteri bekliyor.

Tarihi şehir merkezinin tam kalbinde yer alan meşhur Zürafa Sokak, her gün binlerce turistin ziyaret ettiği, şehrin simgelerinden Galata Kulesi'ne de çok yakın.

Yasal genelev polis denetiminde faaliyet gösterirken, buraya on dakikalık yürüyüş mesafesindeki Tarlabaşı Caddesi'nde yüzlerce kadın, transseksüel ve eşcinsel hiçbir koruma ya da izin olmaksızın müşteri bekliyor.

Vesikası olmayan hiçbir kadın, demir kapıdan içeri alınmıyor. Erkekler ise, güvenlik kontrolünün ardından -- telefon, silah, kamera ve eşyalarını emanete bırakarak -- sokağa giriyor.

Sokakta 42 ev var, ama bunların sadece 18'i faal. Diğer evler ise mühürlü ve köhne durumda. 1990'larda İstanbul'un vergi rekortmenleri arasına giren Ermeni kökenli ünlü genelev sahibi Matild Manukyan öldükten sonra, ona ait evler oğlu tarafından kapatılmış.

Zürafa Sokak'ta karmaşık bir ödeme sistemi uygulanıyor. Müşterilerden alınan 35 liranın yüzde 18'i vergi olarak devletin kasasına giderken, kalan miktar genelev sahibi ve çalışan arasında paylaşılıyor. Kira, kuaför ve yemek harcamaları ödendikten sonra çalışanın elinde ancak 5-10 lira kalıyor. Bu bakımdan bahşişler, geçinmek için hayati önem taşıyor.

Son dört yıldır genelevde çalışan Alev, durumunu bizimle paylaşıyor. Üç çocuğu ve kocası başka bir şehirde yaşayan Alev, geceleri bir pansiyonda hizmetli olarak çalışıyor, ancak kocası gündüz ne iş yaptığını bilmiyor.

"Maddi durumdan ötürü burada çalışıyorum. Ayrıca kocamla da problemlerim var. Burası güvenli. Sokaklarda kötü koşullarda çalışan kadınları bildiğim için çok fazla şikayet edecek bir durumum da yok."

"Beraber olduğum erkek sayısı değişiyor. Bazen 20, bazen daha fazla, 30. Özellikle haftasonları veya bayram gibi günlerde rakam artıyor."

Kökeninde ensest ilişki var

Resmi verilere göre Türkiye genelindeki 56 genelevde 3 bin vesikalı hayat kadını çalışıyor. Ancak gayriresmi rakamlar, faal olarak çalışan seks işçisi sayısının en az 100 bin olduğunu söylüyor.

Üç yılda yedi ayrı genelevde çalışan Ayşe Tükrükçü, şimdilerde seks işçilerinin haklarını savunan bir eylemci. 2007 seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı olmuş. Seçimleri kazanamamış ama milletvekilliğine adaylığını koyan ilk vesikalı hayat kadını olma ünvanını kazanmış.

Dokuz yaşındayken amcası tarafından tecavüze uğrayan Tükrükçü'nün hikayesi kaçış, dayak, taciz ve erkeklerle dolu. Ona göre çoğu kadının hikayesinde de ortak olan nokta bu tür aile içi tecavüz vakaları.

"Muhafazakar bir ortamda hayata böyle bir hikaye ile başladığında, doğulu bir ailen de varsa düşüş kaçınılmaz. Kimse sana sahip çıkmıyor. Hiçbir kadın vücudunu satarak para kazanmak istemez. Ama sistem insanları çaresiz bırakıyor."

"Vesika ile damgalandıktan sonra herhangi bir geneleve satılmanızın önü açılıyor. Genelevden çıkış kolay değil. Kaçsanız, gitseniz bile dış dünya acımasız. Ne kimse size iş vermek istiyor, ne de evlenmek istiyor. Çok defa kaçtım ve her döndüğümde cezamı çektim."

Tükrükçü'nün Tarlabaşı'ndaki tek odalı dairesi, son birkaç yıldır yaşadıklarının izleri ile dolu.

"2007 seçimlerinden sonra medya sayesinde popüler oldum. Artık fahişelik yapmıyorum ancak düzgün bir iş de bulamıyorum. Eğer ev sahibim geçmişimi öğrenirse beni burada barındırmaz. Ev temizliğine gidiyorum bazen, üniversitelerde seminerlere katılıyorum, kadın örgütlerine yardım ediyorum."

Bir eylemci olarak Türkiye'deki tüm genelevlerin kapatılması gerektiğini düşünen Tükrükçü, SES Turkiye muhabirine "Vesikalar silinmeli, bu kadınlara iyi bir maaş bağlanmalı ve yaşayacak bir yer tesis edilmeli. Ayrıca devletin bizden özür dilemesi gerekiyor. Hükümet, devlet bu modern köleliğe bir son vermeli," diyor.

"Bu kadınlar ev sahiplerine borçlu olduklarından çalışıyorlar. Satıcıları paranın büyük bir kısmını cebine atıyor ve onlar bu borçları ödüyorlar. Ankara, İstanbul ve İzmir'dekiler şanslı kadınlar, eğer gerçek anlamda mezbaha görmek istiyorsanız, ne yaşadıklarını anlamak istiyorsanız doğuya gitmelisiniz."

Transseksüel mahallesi

Transseksüel mahallesi olarak ün yapan Bayram Sokak, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün karşı tarafında yer alıyor. Buradaki üç katlı apartmanların pencereleri, müşteri bekleyen transseksüellerle dolu. Vizite ücreti, genelevde olduğu gibi burada da 35 lira. Tek fark, girişte olası huzursuzlukları önlemek için bekleyen güvenlik görevlileri olmaması.

17 yaşından beri fuhuş sektöründe çalışan 46 yaşındaki transseksüel Ece de fuhuş karşıtı eylemcilerden. Okula dönmek için bu işi bıraktığını, ama ayrımcılık yüzünden kimsenin ona iş vermemesi üzerine yeniden fuhuş yapmak zorunda kaldığını anlatıyor.

"Fuhuşun karşısındayım ve 1.5 yıl boyunca bu işi yapmadım … Ve yaşayamayacak noktaya gelince de geri dönmek zorunda kaldım. Masa üstünde herşey çok kolay ama gerçekte hiçbir şey göründüğü gibi değil."

Ancak onların hikayesinde kader yine ağlarını örecek gibi görünüyor, zira Beyoğlu'nda başlatılan kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle eninde sonunda bulundukları yerden taşınmak zorunda kalacaklar. Ece'ye göre bu durum çok ciddi sorunlar doğuracak.

"Bize hiçbir yer göstermiyorsunuz, korumuyorsunuz, yaşam hakkı da tanımıyorsunuz. Eğer böyle bir şey olursa sonunda sokaklarda, caddelerde, otoyollarda çalışmak zorunda kalacağız. Bu da herkes için çok daha kaotik bir ortam yaratacak," diyen Ece, böyle giderse gazetelerde transseksüel cinayeti haberleri görmeye başlayacağımızı da sözlerine ekliyor.

Devletin bu soruna ciddi yaklaşmadığını düşünen Ece şöyle diyor: "Kumarhaneler yasaklandı Türkiye'de. Ne oldu? Yeraltına çekildi. Büyük rüşvetler döndü."

Ona göre devlet şimdi aynı sistemi fuhuş sektöründe de uygulamak istiyor: "Fuhuşu da böyle bir hale getirip daha fazla rüşvet dönmesini sağlamak istiyorlar."

"Fuhuşun bütün sermayesi insan bedenidir… Yeni gelecek nesilin eğitim ve iş hakkı sağlansın. Fahişelik yapmak zorunda kalan insanların sağlık ve iş güvencesi olsun."

Çürümüş bir sistem

Peki muhafazakar yapısı ile bilinen AKP hükümeti ile sokaklarda çalışan fuhuş işçileri arasındaki ilişki nasıl? Ece'ye göre bu konuda hükümeti suçlamanın bir anlamı yok.

"Sistem baştan ayağa çürümüş. Daha önceki yetkililer bize inanılmaz fiziksel işkenceler yaptı. Bugün artık beş yıl öncesine göre fiziksel işkence yok. Ama zaman içinde işkence de şekil değiştirdi. Şimdilerde ilgisizlik ve psikolojik şiddet daha sık yaşanıyor. Yetkililerin isimleri farklı olabilir, ama aslında hepsi birbirinin aynısı. Fark sadece makyajda. Bizler bu toplumun bir parçasıyız, gökten zembille inmedik, uzaylı değiliz."

Hayat kadınlarını "kurtarmak" için geçtiğimiz yıl Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı bünyesinde bir proje başlatıldı. Proje kapsamında, genelevlerde çalışan her vesikalı seks işçisi ile bire bir görüşmeler yapılması planlanıyordu.

Görüşmeleri yapacak komite üyeleri, genelev çalışanlarına burada isteyerek mi yoksa zorla mı çalıştıkları soracak ve "namuslu" bir hayat isteyenlere İş-Kur tarafından yardım edilecekti.

Ancak proje daha başlamadan rafa kalktı.

Projenin ciddi eksiklikleri olduğunu söyleyen Şevkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, seks kölesi olarak çalışan kadınların çoğunlukla satıcıları ve genelev sahipleri tarafından hırpalandığını belirtiyor.

"Onlara 'Bu işi isteyerek mi yapıyorsun yoksa zorla mı?' gibi saçma sorular sorularak doğru cevaplara ulaşamazsınız. Onlardan da onlara güvence, farklı kimlikler, ev, maaş vermediğiniz sürece güvenilir yanıt alamazsınız."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi ülkenin tepe noktasındaki isimlere de dava açan Bulan, şöyle diyor:

"Bu bir suçtur, çünkü modern köleliğin devlet eliyle yapılmasıdır. Ama balık baştan kokmuştur ve söz konusu bu kadınlar olunca herkes kafasını kuma gömmektedir. Bunlar en altta kalanlardır, sesleri duyulmayanlardır ve her geçen gün üzerlerindeki yük artmaktadır.”

 

SES TÜRKİYE

"Çürümüş bir sistem": İstanbul'da fuhuş

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır
  • Düz metin Düz metin

Bu yazıyı oyla

0

Etiket:

eşcinsel hakları, insan hakları, kadın hakları, bayram sokak nerede?, bayram sokak neresi?, zürafa sokak, zürafa sokak nerede?, sex işçisi nedir?, sex işçileri, seks işçileri, seks işçisi
Powered by Vivvo CMS v4.6